Miért nem született petíció, amikor az izraeli miniszterelnök Budapestre látogatott?

Nem lenne rossz közös pontot találni valahol az embertelenség ellenében, hiszen, ha mindig csak az egyik oldal szenvedését ismerjük el.

Létezik egy klassz intézmény az Egyesült Királyságban, amely a szónokok sarka (Speaker’s Corner) nevet viseli. A legismertebb ilyen sarok a londoni Hyde Parkban található. Ide bárki kiállhat, és beszédet tarthat közéleti kérdésekben. Persze a szónok mellett bármikor állhatnak rendőrök, nehogy visszaéljen a szólás szabadságával. Ilyen esetben a hatóságok megszakítják a szónoklatot, és pénzbüntetést szabnak ki. Bár naponta többen is felszólalnak, alig történik rendőri intézkedés. A szónoklatok ideológiai irányultsága változatos: rendszeres felszólalók a szocialista párt, a Katolikus Liga tagjai, és a múltban kiállt ide Karl Marx és George Orwell is. A szónokok sarka igazi közösségi tér.
Jürgen Habermas, a kulturális baloldal legbefolyásosabb gondolkodója az ilyen közösségi terekben látta meg a polgári társadalmak egyik legfontosabb vívmányát. Bemutatkozó művében, A társadalmi nyilvánosság szerkezetváltozásában azt fejtegeti, hogy a polgári társadalmak abban térnek el a középkori társadalmaktól, hogy az állam és a magánszféra között kiépült egyfajta közösségi tér, avagy a nyilvánosság. Habermas szerint ez a tér tette lehetővé, hogy a politikai természetű viták az átlagpolgárokhoz is eljussanak, így végső soron a képviseleti demokrácia nélkülözhetetlen eleme. Szerinte ilyen tér épp Angliában jelent meg először, s nem kisebb dolog kellett hozzá, mint az előzetes cenzúra 1695-ös eltörlése.
Habermas három szakaszra bontotta a nyilvánosság történetét: a liberális polgári társadalmat a tömegtársadalom követte a 19. században, majd ezt váltotta fel a jóléti-fogyasztói társadalom a múlt század második felében. Közben a közösségi tér mind kiterjedtebb lett, országos napilapok, majd rádióállomások, televízióhálózatok szövevényes dzsungelévé vált. Ezzel párhuzamosan a publikálás feletti kontroll egyre inkább e magánvállalkozások kezébe terelődött. Habermas a folyamatban a közösségi térre és így a demokratikus működésre nézve is veszélyt látott. Már 1962-ben!